Bir Sayfa Seçin

Hindistan’ın en renkli festivallerinden biri olan Holi Festivali, iki gün boyunca ülkenin her tarafında kutlanmaktadır. Her yılın Mart ayında gerçekleşen dolunay zamanında kutlanır. İlkbaharın gelişini neşeyle karşılarken kışa da veda edilir.

Holi Festivali iyiliğin kötülüğe karşı olan zaferini ve Holika adında bir iblisin yok edilmesini anar. Festivalin kutlanmasına katkıda bulunan birçok Hindu efsanesi bulunmaktadır; bunlardan biri de Krishna efsanesidir. Hindu tanrısı olan Krishna koyu mavi teninden pek hoşnut olmadığından annesine söylenmektedir. Hayatının aşkı Radha gibi olmak istediğini söyler. Krishna’nın annesi Yashoda oğlunu çok sevdiğinden bir çözüm bulmak ister ve oğluna Radha’nın yüzünü istediği renge boyamasını önerir bunun üstüne Krishna Radha’nın yüzünü boyar. Birbirlerine olan aşkları hala güçlü kalır. Bu yüzden festivalin adlarından biri de ‘Aşk Festivali’dir.

Nasıl kutlanır?

Festival başlamadan önce ateş yakmak için odun ve tahta arayışı başlar. Festivalin ilk günü ateşin yakılmasıyla kötülüklerin yok edilmesi amaçlanır. Ateşin etrafında danslar edilir, şarkılar söylenir ve üç tur yürünür. İkinci gün ise renklerin günüdür. İnsanlar toprak boyalarla yüzlerini rengarenk boyarlar daha sonra da boyalar havada uçuşmaya başlar. Hazırladıkları boyaları birbirlerine fırlatarak baharın gelişi coşkuyla kutlanır. Festivaldeki her rengin bir anlamı vardır. Mavi Krishna’yı, kırmızı aşkı ve evliliği, yeşil baharı ve yeniliği, sarı ise çoğu Hint yemeğinde kullanılan zerdeçalı sembolize eder.