Bir Sayfa Seçin

Garonne Nehri, katedralleri, şarapları ve Neoklasik mimari tarzındaki tarihi yapılarıyla Bordeaux, en küçük ayrıntılarıyla gerçek bir Fransız kenti. Fransa turlarında çok sık programa alınmasada Avrupa’da görülmesi gereken güzel şehrilerin arasında yer alıyor.

Bordeaux Gezilecek Yerler yazımda bu görkemli kentte görülmeye değer noktalardan bahsetmiştim. Bu yazımda Bordeaux’da nerede kalınır ? Bölgeler konusunda sizi biraz bilgilendirmeye çalışacağım.

Bölgeler

  1. Bordeaux Şehir Merkezi ve Eski Kent,Place de la Bourse Meydanı, St Pierre Köprüsü, Saint Seurin Bazilikası, Palais Gallien, Saint Michel Bazilikası, gibi tüm tarihi yapıları barındırıyor. Bölge çok turistik olmasından dolayı kalabalık. Bir kaç günlük konaklama için ideal. yeme içme ve alış veriş açısından da son derece zengin.
  2. Saint Jean Station Bölgesi (Güney Merkez) Merkeze yürüyerek gidebilceğiniz çok yakın bir bölge. Şehirlerarası tren garına yakın konumda olması sebebiyle çok sakin değil. Merkezdeki tüm olanaklara sahip olduğu için alış veriş, yeme içme konusunda zorluk çekmezsiniz.
  3. Chartrons (Kuzey Merkez)Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Chartrons merkeze yürüme mesafesinde yer alıyor. Bordeaux şarapları dünyaca ünlenmeye başlayınca İngiliz, İrlandalı ve Hollandalı tüccarlar şarap ticaretinde burada etkili olmaya başlamışlar. O dönemin ileri gelenleri bu tüccarların merkeze yerleşmesini istememiş.
    Dolayısıyla bu yabancı tüccarlar Chartrons Bölgesi’ne yerleşmişler. Günümüzde daracık sokakları, şarap evleri, antikacıları ve küçük dükkanlarıyla bohem bir semt.
  4. Bordeaux Lac (Kuzey) Lac Gölü çevresinde şehir merkezine tramvayla 10-15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün. Turistik alanların kalabalığı ve kargaşasından uzak kalmak , hem de yerel halkın içinde olmak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir bölge