Bir Sayfa Seçin

Kayseri şehrine bir seyahat mi planlıyorsunuz? Kayseri gezilecek görülecek yerler açısından oldukça zengin alternatifler sunuyor. Roma-Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait, kale, han, hamam, medrese, kervansaray, cami ve kilise gibi çok sayıda eşsiz tarihi eser sizi bekliyor.

İç Anadolu’nun hızla büyüyen şehirleri arasında yer alan Kayseri tarihi ve doğal yapısı ile öne çıkan farklı yerlere sahip Şehrin sembolü olarak bilinen Erciyes Dağı kışın kayak ve dağcılık, yazın ise trekking ve dağ bisikleti gibi spor aktivitelerine olanak sağlıyor. Kayseri görülmeye değer en güzel yerleri sizin için sıraladım.

Gezilecek Yerler

  • Kayseri Arkeoloji Müzesi, Tunç Çağından kalma seramik ve taşlardan, Helenistik döneme ait mermer heykeller ve oyma lahitlere kadar pek çok eşsiz eseri barındırıyor.
  • 3916 metre yüksekliği ile İç Anadolu’nun en yüksek zirvesine sahip Erciyes Dağı, Kayseri gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alıyor.
  • Selçuklu mimarisinin tüm incelikleri taşıyan hastane Gevher Nesibe Sultan‘ın vasiyeti üzerine , Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1206 tarihinde yaptırılıyor.
  • Şah Cihan Hatun adına1279 yılında yaptırılan Döner Kümbet, ismini silindir yapılı gövdesinden alıyor. Selçuklu mimarisinin en ünlü örnekleri arasında olan Kümbet kabarma süslemeri ile dikkat çekiyor.
  • İç ve dış kaleden oluşan yapı, yüksek surları, burçları ve heybetli duvarları ile göz kamaştırıyor. Geçmiş tarihi M.Ö 250’li yıllara kadar uzanan kale Bizans ve Roma mimarisinin izlerini taşıyor.