Bir Sayfa Seçin

Kudüs üç ana din için Kutsal Şehir olarak hizmet eder Hıristiyanlık, Yahudilik ve İslam. Labirent benzeri Eski Kent’i oluşturan dar sokaklar ve ara yollar, maneviyatın sesleriyle yankılanır. Batı Duvarı’nda Yahudiler tarafından söylenen fısıldayan İbranice dualar, Tapınak Dağı’ndan Müslümanlara dua etme çağrısı ile karışıyor. Yahudi ve Müslüman mahallelerinden gelen seslere, Hıristiyan Kilisesi’nden gelen melodik çanlar eşlik ediyor.

Eski Kent’in tarihi duvarlarının arkasında, geleneksel yaşam tarzlarının kozmopolit gelişmelerle çarpışan uğultulu bir metropol yatıyor. Batı Kudüs popüler restoran ve barlarla doludur. Doğu Kudüs ise pazar satıcılarının çığlıkları ile yankılanmaktadır. Şehrin çeşitli bölgeleri Kudüs’ü bir hac noktasından çok yönlü bir tatil beldesine dönüştürdü. Ziyaret nedeniniz ne olursa olsun, Kudüs unutamayacağınız bir şehir olacaktır.

Kudüs’te üç bölge

Kudüs Eski Şehir, Batı Kudüs ve Doğu Kudüs olarak üç bölgeden oluşuyor. Antik taş duvarlar Eski Şehri çevrelemektedir. Şehre yedi farklı ağ geçidi üzerinden erişebilirsiniz. Bu duvarların içinde, Batı Duvarı, Kubbet-üs Sahra ve Kutsal Kabir Kilisesi gibi kentin en önemli cazibe merkezlerini bulacaksınız. Eski Şehir’in dışında, Kudüs’ün gelişen ama rahat bir metropolünü keşfedebilirsiniz. Batı Kudüs,Yafa Yolu ve Ben-Yehuda Caddesi üzerinde yoğunlaşarak yaşamla dolup taşar. Burada çeşitli mağazalar, restoranlar ve barlar bulacaksınız. Doğu Kudüs, kentin Arap toplumunun merkezidir. Batı Kudüs kadar modern olmayan Doğu, özellikle de Eski Kent’in Şam ve Hirodes Kapılarının hemen dışındaki bölgeler canlı pazarlarla doludur.